Jak mezi sebou komunikovat a nehádat se během karantény

Kvůli pandemii byly miliony rodin po celém světě zamčeny ve svých domovech a bytech.

Aktuální články

Eva Manté
Jsou tři věci, které už nevrátíme. Slova, které jsme vyřkli, šance, které jsme propásli a čas, který uplynul. Však osud si vždy najde svou cestu.

Izolace se svými blízkými během karantény se zdá být mnohem lepší než být osamocen. Avšak kvůli potřebě být ve stísněném prostoru 24 hodin denně a 7 dní v týdnu, může být pro naše nervy velmi napjaté. Počet různých hádek a rodinných skandálů roste neúprosným tempem. V tomto příspěvku můžeme nabídnout obecná doporučení, která napomohou udržovat si harmonické vztahy a zároveň společensky izolovat jakékoli napětí.

Tyto tipy se hodí především pro páry, které mají obecně dobré partnerské vztahy. To znamená v praxi, že mezi nimi není hluboký nesoulad, skryté zášti, psychické nebo fyzické násilí. Pokud však vaše rodina měla dlouhodobě problémy již před nucenou karanténou, je doporučeno začít to řešit kontaktováním psychologa. Nyní můžete projít více online konzultací nebo se zaregistrovat na nějakou do budoucnosti, pro případ, že by někde něco vztahově vrzalo.

Není nutné se hned hroutit nebo začít být protivný pro své okolí. Všemu se dá v klidu předcházet. Myslíme si, že určitě znáte pojem „osobní hranice“. Každý je má. Ale když žijete společně v jedné domácnosti, hranice mohou být příliš úzké. Pružně se přizpůsobují danému prostředí, ve kterém trávíme nejvíce času a rodina k tomu zajisté patří. Čím blíže je ten druhý člověk k nám, tím širší mu otevřeme hranice. Stále však existují limity, jejichž překročení může způsobit nepohodlí.

 

Pokud jsou v páru hranice původně postaveny správně, pak jejich udržování není obtížné a to ani ve stresové situaci. Pokud je zapotřebí najít kompromis, lidé snadno posouvají své osobní limity.

Širší hranice nám pomáhají cítit se bezpečně. Vedle rodinných příslušníků si můžete dovolit projevy slabosti nebo jakékoli emoce, včetně i těch negativních. Z tohoto důvodu jsou nejčastěji oběťmi našich poruch ti nejbližší. V tomto okamžiku se stáváme každý nervóznějším, kvůli maličkostem a vznikají hádky.

Samozřejmě že, nemusíte vůbec skrývat vaše emoce nebo pocity. Naopak, musí být vedeny v klidu a s respektem toho druhého. Tak, aby se nedotýkali hranic ostatních lidí. A nejjednodušší cestou vždy byla a stále zůstává otevřená konverzace. Takové konverzace, které pomáhají budovat přiměřené hranice mezi klidným dialogem a začínajícím sporem. S jejich pomocí můžete jemně zastavit své blízké, pokud se blíží k překročení hranic.

 

Pozitivní harmonie partnerských vztahů

Stále jsou mezi námi harmonické vztahy, kde se otevřeně hovoří a naslouchá.
Pokud ovšem dlouhodobě nevyjadřujete nespokojenost nebo stížnosti, nahromadí se a pak bývá problematické zastavit negativní výbuch emocí. Prostě bouchnou kamna. Proto se naučte vyslovovat jakékoliv vaše problémy, které vás tíží a inspirujte všechny členy domácnosti, aby se i oni svěřili co je trápí. Diskutujte o svých obavách, pochybnostech nebo pocitech. Sdílejte své myšlenky a očekávání které vidíte v budoucnosti.

 

Aby byla vaše konverzace jednoduchá a plodná, postupujte podle několika pravidel. Dohodněte se předem, kdy bude pro vás pohodlnější diskutovat o všem. Každý by měl být v dobré náladě, klidný, pozorný a zapojený se připravit na témata k diskusi. Dokonce si můžete napsat na papír všechny otázky, které se vás aktuálně týkají. Při konverzaci se navzájem nepřerušujte, vyhýbejte se tvrdým úsudkům nebo výrokům, zejména v emocích. Pozor na „reakce agresivního typu“ neříkejte „o čem to sakra mluvíš!“ nebo „já tě prostě nechápu“, vraťte smysl tomu, co bylo řečeno, poslechu myšlenek jiné osoby a opakujte vše svými vlastními slovy. Klidná a můžeme říci i diplomatická metoda pomáhá cítit pocity druhých. Můžete vyjádřit svůj nesouhlas, ale klidně a konstruktivně.

Po rozhovoru si navzájem identifikujte základní potřeby a jak je vzájemně uspokojit. Také zde nebude potřeba zbytečné podrobně popisovat každou položku, co je nejdůležitější pro každého, který rámec nelze překročit a který ano, tedy vše podle okolností. Může to být například ručně psaný seznam, plakát, dokonce celá humorná sestava pravidel vaší domácnosti.

Tato pravidla by se neměla porušovat, ale můžete o nich diskutovat, upravovat, provádět změny, ale pouze společně. Během karantény je udržujte na významném a viditelném místě a při zahřívání vášní nebo emocí je znovu přečtěte. 🙂


Když děláte všechno ve čtyřech stěnách jedno bytu, musíte naplánovat den tak, aby nikdo nikoho neobtěžoval. Vytvářejte individuální plány pro sebe s ohledem na každého dalšího, aby byli všichni spokojení. Hlavně si najděte čas i pro sebe.
Vy i vaše domácnost by měla mít nedotknutelný osobní čas. Pouze a jen pro sebe a vaše koníčky nebo zájmy. Pro udržení klidu mysli během stresujícího období je velmi důležité být po celý den sám se sebou a svými myšlenkami. Tento čas lze naplánovat nebo upravit podle potřeby. Snažte se nezasahovat do prostoru blízkých a oni vám odpoví stejně.

 

Ti, kteří jsou spojeni v izolaci jen v páru to mají o něco jednodušší. Ale pokud žijete s dětmi nebo staršími příbuznými, musíte najít tu správnou rovnováhu, jak strávit tento čas společně. Je však také nutné včas a pravidelně upozorňovat na období, kdy budete pospolu nebo jen s druhou polovičkou. Pro děti je obecně velmi užitečné sledovat zdravý vztah rodičů bez hádek. Proto je dvojnásob důležité zůstat v klidu a řídit se domluvenými pravidly. Vnést dítěti poznání, že dospělí mají právo na své soukromí a odpočinek. A také dětem ukázat, že mají stejnou příležitost.Pokud budete pracovat na dálku, tedy takzvaně v režimu home office, potřebujete určitě pohodlné pracoviště a úplné ticho. Totéž platí pro vašeho partnera. Dokonce i ten nejmenší byt lze opravdu uspořádat tak, aby každý měl svou vlastní osobní zónu. Chcete-li pracovat efektivněji, stanovte jasné lhůty a nenechte se rozptylovat domácími pracemi.

Napjatá atmosféra ve společnosti a pochmurné mediální zprávy budou eskalovat po dlouhou dobu. Proto je důležité najít vhodný způsob, jak se zbavit negativních emocí. Společně nebo každý samostatně, čas od času vypusťte páru. Koneckonců, je prostě důležité se zbavit se negativismu, aby nedošlo k šílenství a nenormálním interakcím. Vymyslete něco aktivního, například sport, tanec. Můžete si však vybrat jakoukoli možnost, která vám pomůže. Klidně se můžete i vyřvat z plných plic, ale určete si čas a místo vhodné pro silný projev emocí. A po této chvíli nechte všechno špatné tam, abyste se s klidnou duší vrátili ke své obvyklé rutině.

 

I když všechno vyhovuje seznamu pravidel a harmonogramu všech, mohou se pravidelně vyskytovat drobné neshody nebo starosti. Nebuďte zticha, pokud vám něco vadí. Podělte se o své emoce s druhou polovinou, nabídněte své nápady a nebojte se požádat o trochu více osobního prostoru. Všímejte si také požadavků svého partnera. Společně můžete najít řešení jakýchkoliv problémů nebo se jen uklidnit.

Co když nic nefunguje? Všichni lidé nejsou stejní. Každý má své vlastní zvyky, zkušenosti, přizpůsobivost změnám, reakci na stres. A pro každý pár nebo rodinu může fungovat jiný model. Nebo ani fungovat prostě nebude. To však neznamená, že jsou vztahy odsouzeny k zániku. Jsou pouze zapotřebí jiné metody. Hlavní podmínky však zůstávají stejné, oba byste se měli o tento proces zajímat. Otevřený dialog a připravenost ke změně. Efektivní výsledek zajistí spolupráci a vzájemné porozumění. Dobré partnerství je základ klidné domácnosti a individuální pohodlí je potřeba pro každého člena rodiny.

Taktéž izolace muže být ideální příležitostí, jak se znovu podívat na vztahy uvnitř páru. Budete moci odhalit všechny ostré hrany i potenciální problémy. A budete mít dost času na jejich objevení a nalezení kompromisního řešení. A co je nejdůležitější, nezapomeňte na důležitost vlastních a ostatních osobních hranic, efektivitu upřímných rozhovorů. A samozřejmě lásce a vzájemném respektu.

Klidně se s námi podělte o své poznatky v době karantény.

kategorieBLOGY

Nabízíme prostor pro nezávislé a zdroje, relativní informace i různé názory, blogy nebo komentáře. Náš otevřený přístup a volný tok informací je určen bez rozdílu všem. Publikované texty, názory, příspěvky, blogy nebo komentáře mohou, ale také nemusí vyjadřovat názor redakce nebo jeho vydavatele. Vždy se jedná pouze o názor daného autora a jeho textu.

- Reklama -
- Reklama -

Další články

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

- Reklama-

BLOGY